Jaké jsou matrace 140 × 200 cm

Při zařizování nové ložnice se jistě na delší dobu zastavíte u výběru matrace. Zejména u manželských párů si stále větší oblibu získávají partnerské matrace rozměru 140 × 200 cm. Mezi jejich nejvýznamnější výhody patří výhodná cena a univerzální možnost použití pro jednu či více osob.

Na následujících řádcích vás seznámíme s hlavními specifiky, výhodami a nevýhodami partnerských matrací. 

  • Pro koho jsou matrace 140 × 200 cm – partnerské matrace jsou určeny manželským a partnerským párům, do menších ložnic či studentských pokojů 
  • Výhody matrací 140 × 200 cm – nízká cena, vyplnění celého prostoru rámu a vysoký komfort pro jednotlivce
  • Nevýhody matrací 140 × 200 cm – výrobci musí při navrhování dělat kompromisy, které ne všem vyhovují, nutno počítat s většími rozměry i hmotností
  • Materiály – k výrobě se používají stejné materiály jako u standardní produkce (pružiny, pěna, latex)
  • Cena – vychází mnohem výhodněji než při pořízení samostatných matrací

Pro koho jsou matrace 140 × 200 cm

Matrace 140 × 200 cm jsou určeny zejména pro partnerské páry, stejně dobře však poslouží i jako královské poležení pro jednoho. Často se s nimi můžete setkat ve studentských pokojích nebo malých ložnicích, protože zabírají méně místa na šířku než samostatné matrace. Vzhledem k tomu, že každá polovina se vyznačuje různou tvrdostí, se jedná o zajímavou možnost i do pokojů pro hosty. 

Oblíbená matrace Dřevočal Lima je nabízena v rozměru 140 x 200

Výhody matrací 140 × 200 cm

Hlavním pozitivem partnerských matrací je jednoznačně jejich cena. Za nákup jednoho kusu totiž zaplatíte výrazně méně, než kdybyste pořizovali matrace každému zvlášť. Nedělená plocha umožňuje perfektně vyplnit rám postele bez vzniku prohlubní, které některým vadí. Při pořízení na jednolůžko zajistí dokonalý komfort se spoustou místa k převalování. 

Nevýhody matrací 140 × 200 cm

Ani ta nejlépe navržená partnerská matrace se bohužel obvykle netrefí do vkusu oběma partnerům. I přestože výrobci vyrábějí obě poloviny rozdílně tvrdé, vždycky musí provést určité kompromisy, aby bylo možné matraci vůbec vyrobit. Pokud si tedy potrpíte na perfektní kvalitu spánku, není jisté, že vám ji matrace 140 × 200 cm zaručí. Připravte se i na náročnější manipulaci, protože rozměrný model něco málo váží a ani pohyb po pokoji nebude úplně jednoduchý.

Materiály matrací 140 × 200 cm

Ani výrobními materiály se partnerské matrace nijak neliší od zbytku produkce. V následující tabulce naleznete přehled těch nejčastějších provedení a jejich vlastností:

MateriálVlastnosti
Pružiny (jednoduché, bonelové, taštičkové)prodyšnost, dobré přizpůsobení tvaru těla, dlouhá životnost, možnost použití s pevným roštem
Latex (přírodní nebo umělý)vysoká pružnost a rychlá reakce na pohyb
PUR pěna nízká cena, elasticita, přizpůsobivost, 
Studená (HR) pěnaprodyšnost, lepší odvod tepla, delší životnost a tvarová stálost
Paměťová pěnavyšší cena, perfektní přizpůsobení tvaru těla, zmírnění bolestí kloubů a zad 

Jak již bylo zmíněno výše, u matrací 140 × 200 cm se často využívají kombinace materiálů pro dosažení žádoucích vlastností. Vždy jsou ovšem využity vzájemně kompatibilní typy tak, aby bylo možné je bez problémů umístit na rošt. Například s kombinací pružin a pěny se tak nesetkáte.

Cena matrací 140 × 200 cm

Matrace 140 × 200 cm jsou oblíbené především pro svou cenu. Nejlevnější modely jsou k dispozici i za zhruba 2 000 Kč, což je cena odpovídající i nejlevnějším samostatným modelům. Nutno podotknout, že na trhu je i početná nabídka modelů pro náročnější zákazníky, jejichž cena přesahuje hranici 10 000 korun. 

Další stránky