Jaké jsou matrace pro děti

Správný růst dětí je naprosto klíčový pro jejich zdraví v dospělosti. Bohužel i špatně zvolená matrace může v budoucnu natropit mnoho problémů, proto byste měli jejímu nákupu věnovat pozornost. V tomto článku si důkladně rozebereme specifika dětských matrací a seznámíme vás s parametry, na které je třeba brát ohled. 

  • Pro koho je matrace pro děti – matrace pro děti jsou určeny dětem od narození pod dosažení zhruba 10 let, dospívající již mohou využít klasické matrace pro dospělé
  • Specifika dětských matrací – musí být tvrdé, vyrobené z přírodních materiálů, s pratelném potahem a rozměry odpovídajícími velikosti rámu postele
  • Materiály – u nejmenších dětí je nejvhodnější kombinace latexu, kokosových vláken a koňských žíní, starším jsou určeny studená a PUR pěna ve více vrstvách 
  • Cena – obvykle nižší než u matrací pro dospělé, není vhodné zbytečně kupovat nejdražší model na trhu, ale raději pravidelně měnit

Pro koho je matrace pro děti 

Název hovoří jasně – matrace pro děti jsou určeny našim ratolestem. V prvé řadě je ale zapotřebí vzít v potaz, že nejmenší miminko potřebuje trochu něco jiného než teenager. Výměně matrace se zkrátka nevyhnete hned několikrát. 

Věk dítěteVhodný materiálTvrdost
0–3 rokyLatex, kokosová vlákna, koňské žíně4
3–10 letLatex, studená pěna, PUR pěna3–4
nad 10 letlibovolnýlibovolná
Vhodné materiály matrací pro děti

U dětí nad 3 roky se vyplatí zakoupit matraci se dvěma různě tvrdými stranami. Ratolest si je vyzkouší a sama rozhodne, která z nich je pohodlnější. Dospívajícím již můžete vybírat stejnou matraci jako dospělým členům domácnosti. Musí však být jednozónová, protože zóny jsou navrhovány výhradně podle proporcí dospělce. 

Specifika dětských matrací

Specifických vlastností dětských matrací je hned několik. Mezi ty nejdůležitější patří tvrdost, provedení potahu a rozměry. Každé z nich věnujeme podrobnější samostatnou podkapitolu. 

Ukázka: Dětská matrace Ocean

Tvrdost 

Dětské matrace vybírejte vždy ve vyšších stupních tvrdosti. Nejmenší děti by měly spát na nejtvrdších možných typech, od zhruba tří let můžete mírně ubrat. Tvrdší povrch poskytne tolik potřebnou oporu páteři, která má prostor se správně formovat a vyvíjet. Dlouhodobý spánek na měkkých podložkách může v dospělosti vést k bolestem zad a vadnému postoji těla.

Dlouholeté medicínské výzkumy také potvrzují, že tvrdší matrace mohou zabránit nebezpečnému syndromu náhlého úmrtí kojenců. Postupem času je možné tvrdost více přizpůsobovat požadavkům samotného dítěte, ale vždy byste se měli pohybovat pouze v rámci dvou nejtvrdších stupňů. 

Potah

Vzhledem k tomu, že u dětí hrozí často počůrávání, věnujte provedení potahu dostatečnou pozornost. V každém případě by mělo být možné vyprat jej při teplotě alespoň 60 °C. U některých modelů jej lze navíc rozdělit na dvě části, a tak zachránit klidný dětský spánek i při nehodě. K mání jsou také speciální dětské chrániče matrací, které jádro i potah ochrání před protečením.

Stejně jako matrace samotná, i potah by měl být vyroben z přírodních materiálů a příjemný na dotek. Některé firmy dětské matrace oblékají do potahů pokrytých obrázky, které děti na první pohled zaujmou. Nenechte se však jimi při výběru zmást a snažte se volit podle skutečných vlastností daných modelů. Pod povlečením grafické kreace stejně příliš nevyniknou.

Rozměry

Dětské matrace se od těch dospělých liší i svými rozměry, i když ne vždy se jedná o pravidlo. Do dětských postýlek se vyrábějí kousky o velikosti 60 × 120 cm případně 70 × 140 cm. Zajistěte, aby matrace přesně vyplnila rám postele, v žádném případě se nesmí pohybovat nebo přesahovat. 

Starším dětem a dospívajícím již často kupujeme stejné postele jako dospělým. I na tuto skutečnost jsou výrobci připraveni a nabízejí dětské matrace v rozměrech 90 × 200 cm a mnoha dalších kombinacích. 

Materiály dětských matrací

Nejmenší miminka by se v žádném případě neměla setkat se syntetickými materiály. Z toho důvodu jsou pro ně nejvhodnější latexové matrace doplněné koňskými žíněmi nebo kokosovými vlákny zajišťující lepší prodyšnost. Podíl přírodních složek by měl být co nejvyšší, aby děti materiál zbytečně nedráždil a nepřispíval tak ke vzniku alergií. 

U starších ratolestí lze využít služeb PUR nebo studené pěny, které zajistí optimální rozložení váhy těla. Ideální je kombinace většího počtu vrstev skládajících se z různých druhů pěn. Hlavní důraz klaďte také na správný odvod vlhkosti, který je u dětí ještě důležitější než v případě dospělých. 

Cena dětských matrací

Dětské matrace bývají často o mnoho levnější než jejich dospělé protějšky. Jejich cena začíná zhruba okolo tisícovky a nejdražší modely jsou k mání za zhruba 7 000 Kč. Vyhněte se extrémně levným molitanovým kouskům za několik stovek, ale s cenou to ani nepřehánějte. V případě dětí je daleko lepší matraci častěji vyměnit než jednu drahou používat dlouhá léta. 

Další stránky