Jaké jsou zdravotní matrace

Špatně zvolená matrace bývá často nečekanou příčinou mnoha zdravotních obtíží včetně bolestí zad a kloubů či třeba kyčlí. Pokud se tedy často budíte nevyspalí a rozlámaní, možná nastal čas se poohlédnout po matraci zdravotní. Hlavní rozdíl oproti běžné produkci spočívá v tom, že parametry zdravotních matrací jsou jasně definovány regulemi ministerstva zdravotnictví. Jejich splnění potvrzují odpovídající certifikáty.

V následujícím článku si představíme jejich specifické vlastnosti a hlavní výhody. 

  • Pro koho je zdravotní matrace – zdravotní matrace jsou určeny chronicky nemocným, seniorům, ale i běžným zákazníkům, u nichž pomáhají předcházet vzniku zdravotních obtíží
  • Specifika dětských matrací – zdravotní matrace jsou certifikovány nezávislými autoritami, jsou vyrobeny z vysoce jakostních materiálů a mají pratelný potah
  • Materiály – nejčastější jde o latex, HR studenou pěnu či paměťovou pěnu, výjimkou ale nejsou ani taštičkové pružiny
  • Cena – o něco málo vyšší než standardní matrace díky nižšímu DPH, možnost zakoupit i velmi drahé modely určené chronicky nemocným

Pro koho je zdravotní matrace

Nenechte se zmást, zdravotní matrace rozhodně nejsou určeny pouze lidem bojujícím s chronickým onemocněním. Jejich vzniku totiž pomáhají aktivně předcházet díky tomu, že udržují tělo v optimální poloze. Dělí se do několika skupin podle toho, s jakým druhem obtíží pomáhají bojovat. 

Typ zdravotní matraceK čemu slouží?
Ortopedické matracePro zajištění optimální opory páteře a podporu zdravého spánku i držení těla
Antidekubitní matraceProti vzniku proleženin u ležících pacientů a seniorů
Anatomické matracePro vhodné rozložení váhy těla a zajištění pohodlného spánku
Antibakteriální matraceZ materiálů nepodporujících nebo přímo zabraňujících růstu mikroorganismů, vhodné pro alergiky 
Přehled zdravotních matrací

V současné době se zdravotní matrace nejčastěji vyskytují ve zdravotnických zařízeních a domácnostech seniorů. Nad jejich pořízením se ale vyplatí zamyslet, i když se zrovna těšíte ze skvělého zdraví. Díky tomu, že udržují tělo v optimální pomoze, pomáhají snižovat riziko vzniku onemocnění pohybového aparátu. Zdravý a ničím nerušený spánek navíc zajistí odpovídající regeneraci celého těla.

Ukázka zdravotní matrace – Ecomatrace Paris

Výhody zdravotní matrace

Hlavní výhoda zdravotních matrací spočívá v zajištění optimální spánkové polohy a rozložení váhy těla. Dochází k relaxaci svalů a kloubů a eliminaci únavy, kterou často pociťujeme těsně po probuzení. Stejně tak pomáhají zlepšit již existující bolesti vznikající špatným držením těla.

Zdravotní matrace také pomáhají zamezit vzniku nebezpečných proleženin, což je obzvlášť důležité u dlouhodobě ležících pacientů. Otevřené rány totiž jsou častým místem vzniku zánětu, který může nemocného přímo ohrožovat na životě. 

U zdravotních matrací můžete počítat s delší životností. Všechny použité materiály i proces jejich zpracování totiž procházejí důkladným nezávislým testováním. To ověřuje jednak jejich účinnost na lidské zdraví, jednak kvalitativní stránku. Vyšší cenovka je tak ospravedlněna tím, že nekupujete zajíce v pytli a s garantovanou životností můžete skutečně počítat.

Specifika zdravotních matrací

Certifikace

Zdravotní matrace jsou pouze ty modely, které získají příslušný certifikát. Výsledky testu musí být veřejně dostupné a konečné slovo v procesu má ministerstvo zdravotnictví. Jestliže daný výrobce nechce poskytnout certifikát k nahlédnutí s tím, že není veřejný, s největší pravděpodobností se jedná o klamavou reklamu. Jelikož zákon nahlíží na zdravotní matrace jako na zdravotnický materiál, platí pro ně snížená sazba DPH. 

Dobrý pozor si dávejte také na záměnu pojmů zdravotní a zdravotně nezávadný. Zdravotní nezávadnost musí prokázat všechny modely nabízené na českém trhu, včetně těch nejlevnějších. K tomu ovšem není zapotřebí žádný speciální certifikát ani štempl ministerstva.  

Potah

Důležitou součást zdravotní matrace tvoří kromě jejího jádra také potah. Jeho role při odvodu nežádoucí vlhkosti a udržení hygienického standardu je totiž zásadní. Potah musí být pratelný alespoň na 60 °C, aby bylo možné spolehlivě vyhubit všechny mikroorganismy. 

Látky použité pro výrobu potahu musí být přírodního charakteru a nesmí způsobovat alergie. Nejčastěji se můžete setkat s typy Silver či Aloe Vera. První jmenovaný obsahuje ionty stříbra, které zabraňují růstu mikroorganismů. Typ Aloe Vera je potom obohacen výtažkem ze stejnojmenné rostliny, který má stejný efekt.

Materiály zdravotních matrací

Materiály použité pro výrobu zdravotních matrací se na první pohled neliší od standardní produkce. Důležitější než typ je v tomto případě kvalita a postup výroby. Nejčastěji se můžete setkat s latexem, HR studenou pěnou nebo paměťovou pěnou doplněnou vrstvou kokosových vláken sloužících jako výztuž. Výjimkou ale nejsou ani taštičkové pružiny, které jsou typické pro značku Dormeo. 

Cena zdravotních matrací

Ceny zdravotních matrací se pohybují o něco málo výše než u standardních modelů. Překvapivě se však nejedná o vysoké částky a nejlevnější kousky můžete zakoupit již za částku začínající na hranici 3 000 Kč. Hlavním důvodem je zejména nižší DPH, které se na pořízení zdravotních prostředků vztahuje. 

Na trhu se vyskytuje i poměrně bohatá paleta modelů, jejichž cena přesahuje 20 000 Kč. Tyto kousky však nevyužijete pokud vás „pouze“ bolí záda. Jedná se o matrace určené do nemocnic, sociálních zařízení a domácností, které se starají o nemocné členy rodiny. Zabraňují vzniku proleženin a usnadňují život ležících pacientů. 

Zdroje

https://www.magazeen.cz/zdravi-a-krasa/se-dobre-zdrave-vyspat-aneb-zasady-zdraveho-spanku/

https://www.spotrebitelov.cz/clanky/zdravotni-matrace-proc-je-vybrat-a-jak-je-poznat/

Další stránky